Kategoriler

Yazılarımız

Sağlık
Dicle Berfin Taylan

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Yumurtalar üzerinde bazı kodlar var. Bu kodlar yediğimiz yumurtaların nasıl üretildiğiyle ilgili ipuçları veriyor. İlgili bakanlıkça hayata geçirilen bu uygulama ile tüketiciler yedikleri yumurtalar hakkında bilgi sahibi oluyorken üreticilere de bu konuda hassas davranmak düşüyor.

Read More »
Eğlence
Emin Mahsum Özdeş

RADIOHEAD ESTETİĞİNDE BİR OYUN / KID A MNESIA EXHIBITION /

Bazı oyunlar alışıla gelmiştir. Bizlere pek fazla yenilik sunmazlar. Endüstrinin parçası haline gelmiş oyunlardan canı sıkılanlar ve Radiohead severler için çok güzel bir deneyim sunan “KID A MNESIA”, 18 Kasım 2021’de piyasaya sürüldü. Uzun zamandır beklenilen ve hakkında bir süre daha konuşulacak bu esere yakından bakmaya ne dersiniz?

Read More »
Gençlere Okumayı Sevdirecek Kitap Önerileri
Eğitim
SELİN ARAS

Gençlere Okumayı Sevdirecek Kitap Önerileri

Ben ktap okuma alışkanlığını ilk gençlik yıllarımda edindim. Siz de kitapları karmaşık ve sıkıcı buluyorsanız, yaşınız da 12 ve üzeri ise bu listeye bir şans vermenizi öneririm çünkü bu yazıda ilk gençlik yıllarımda okuduğum ve bana okumayı sevdiren kitapları listeledim.

Read More »
Spor
Emin Mahsum Özdeş

Futbolda Endüstriyelleşme

Zengin iş adamları tarafından satın alınan bir kulüp daha! Newcastle United 320 milyar pound’a Prens Bin Selman’a devredildi. Satılan takım sayıları gittikçe artarken akıllara futboldaki bu kaçınılmaz endüstriyelleşme geliyor. Bu yazı, güçlünün gittikçe güçlendiği bu sektörde bilinçlenmek adına yazıldı.

Read More »
Mitoloji
Nazlıcan Irmak

Zühre Yıldızı’nın Hikayesi

Venüs, bir başka deyişle Zühre, görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker. Belki de bu dikkat çekiciliği sebebiyle insanların dilinde yüz yıllarca dolanıp durmuştur.  Hem geçmiş çağlardaki insanlara Tanrıçalık yapmış, hem de mitlerimizin baş kahramanı olmuştur. Tahmin edeceğiniz üzere bu yazıdaki Zühre de İslam Mitolojisi’nden bir baş kahraman. Bu yazıda Zühre’nin, Allah’ın en sadık iki meleğini nasıl yoldan çıkardığına hep birlikte tanık olacağız.

Read More »
Biyografik
Nazlıcan Irmak

Bir Markanın Doğuşu: Tangle Teezer

Tangle Teezer, günümüzün en popüler bakım ürünlerinden biri oldu ve artık onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Peki, kullananların “Daha önce kullanmamış olmam bir hata.”, “Hayatımın ürünü.”, “Saçlarım için yeni bir dönem başladı” diye bahsettikleri bu mucize tarakları “efsane” yapan ne? Tangle Teezer’ın mucidi kim? Bu dev marka nasıl doğdu?
Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmeye hazır mısınız?

Read More »
Sanat
Beyza Koca

Bernini’den: ”Persephone’un Kaçırılması”

Bernini’nin heykellerinde bedenlerin güçlü duruşu ve saç, sakal yapıları en az Michelangelo heykellerinde olduğu kadar başarılıdır. Ek olarak, onun eserlerinde insan teninin yumuşaklığını hissetmek de mümkündür. Kol ve bacaklardaki her bir kası, ellerdeki her bir damarı bu kadar gerçekçi tasvir edebilmesi eserin büyüleyici bir özelliğidir.

Read More »
Dizi/film
Nazlıcan Irmak

İzlenmesi Gereken Beş Biyografik Yapım

Fark ettim ki bir filmin son sahne müziği çaldığında ya da bir kitabın son cümlesini okuduğumda hissettiğim o yoğun duygular birkaç dakika sonra bunun “Kurgu” olduğunu anlamamla bitmemeli. Tersine, gerçek olduğunu bilmenin etkisiyle daha da fazla kapılmalıyım her duyguya. İşte tam da bu yüzden son zamanlarda ilgilendiğim tek yapım türü “Biyografik”. Bu yazımda da sizlere son zamanlarda izlediğim ve önermek istediğim beş biyografik yapımı listeledim.

Read More »