Kategoriler

Yazılarımız

Dizi/film
Derin Aze Zirek

Avrupa Yakası Neden Efsane?

Gülse Birsel’in senaristliğini Sinan Çetin’in yönetmenliğini üstlendiği,Gazanfer Özcan ve Hümeyra gibi usta oyuncuların da yer aldığı Avrupa Yakası’nda kadro çoğu zaman değişse bile değişmeyen kadro olarak Gülse Birsel, Levent Üzümcü, Şenay Gürler, Hale Caneroğlu ve Engin Günaydın’ın başrollerini paylaştığı bir komedi dizisidir. Geçmişten günümüze nesilleri etkisi altında bırakmış güldürürken bir sonraki bölümde neler olacağını da düşündürebilmiş bir dizidir.

Read More »
İnsanın Beslenme Evrimi
Biyoloji
Kaan Hüseyin Akyüz

İnsanın Beslenme Evrimi

Et tüketmek insan evriminde ne zaman ortaya çıktı? Beslenme tarihimizde neler var? Beslenme evrimimize göre en uygun diyet nedir? Avcılık nasıl başladı?
Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmeye hazır mısınız?

Read More »
Sanat
Dicle Berfin Taylan

STEFAN ZWEİG’IN KALEMİNDEN SATRANÇ

Stefan Zweig’ın kaleminden çıkan Satranç, okurlara heyecanlı bir müsabakayı tattırırken Nazi dönemi Avrupası’ndan psikolojik tahliller de sunuyor. Meraklı okurların okunacaklar listesinde mutlaka olması gereken bu uzun öykü hakkında inceleme yazım için tıklayın!

Read More »
Mitoloji
Nazlıcan Irmak

Azize Veronica

Bir Katolik inanışı olan Azize Veronica ve onun efsanevi peçesi, Vatikan için neden çok önemli? Yüzyıllar içinde efsane, Katoliklerin hem sanatına hem de kültürüne yansıdı. Peki yüzlerce yıldır halktan saklanan ve nadiren görülen bu mucizevi eser, Veronica’nın Peçesi, hakkında daha çok şey öğrenmek ister misiniz?

Read More »
Eğitim
Gamze KAN

KORKU BEKLENİR Mİ?

Bu yazıda Korkuyu Beklerken hikâyesi üzerine kısa bir inceleme yapılmıştır. Korku ve mekân kavramlarıyla yazarın düşünce dünyasına yolculuk yapılır.

Read More »
Sağlık
Dicle Berfin Taylan

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Yumurtalar üzerinde bazı kodlar var. Bu kodlar yediğimiz yumurtaların nasıl üretildiğiyle ilgili ipuçları veriyor. İlgili bakanlıkça hayata geçirilen bu uygulama ile tüketiciler yedikleri yumurtalar hakkında bilgi sahibi oluyorken üreticilere de bu konuda hassas davranmak düşüyor.

Read More »
Eğlence
Emin Mahsum Özdeş

RADIOHEAD ESTETİĞİNDE BİR OYUN / KID A MNESIA EXHIBITION /

Bazı oyunlar alışıla gelmiştir. Bizlere pek fazla yenilik sunmazlar. Endüstrinin parçası haline gelmiş oyunlardan canı sıkılanlar ve Radiohead severler için çok güzel bir deneyim sunan “KID A MNESIA”, 18 Kasım 2021’de piyasaya sürüldü. Uzun zamandır beklenilen ve hakkında bir süre daha konuşulacak bu esere yakından bakmaya ne dersiniz?

Read More »
Gençlere Okumayı Sevdirecek Kitap Önerileri
Eğitim
SELİN ARAS

Gençlere Okumayı Sevdirecek Kitap Önerileri

Ben ktap okuma alışkanlığını ilk gençlik yıllarımda edindim. Siz de kitapları karmaşık ve sıkıcı buluyorsanız, yaşınız da 12 ve üzeri ise bu listeye bir şans vermenizi öneririm çünkü bu yazıda ilk gençlik yıllarımda okuduğum ve bana okumayı sevdiren kitapları listeledim.

Read More »
Spor
Emin Mahsum Özdeş

Futbolda Endüstriyelleşme

Zengin iş adamları tarafından satın alınan bir kulüp daha! Newcastle United 320 milyar pound’a Prens Bin Selman’a devredildi. Satılan takım sayıları gittikçe artarken akıllara futboldaki bu kaçınılmaz endüstriyelleşme geliyor. Bu yazı, güçlünün gittikçe güçlendiği bu sektörde bilinçlenmek adına yazıldı.

Read More »