Bir Markanın Doğuşu: Tangle Teezer

Tangle Teezer, günümüzün en popüler bakım ürünlerinden biri oldu ve artık onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Peki, kullananların “Daha önce kullanmamış olmam bir hata.”, “Hayatımın ürünü.”, “Saçlarım için yeni bir dönem başladı” diye bahsettikleri bu mucize tarakları “efsane” yapan ne? Tangle Teezer’ın mucidi kim? Bu dev marka nasıl doğdu?

Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmeye hazırsanız başlayabiliriz.

Shaun Pulfrey

Shaun Pulfrey, Tangle Teezer’ın başkanı, kurucusu ve mucididir. İngiltere-Grimsby doğumlu, mucit Shaun Pulfrey , kariyerine 1978 yılında saç boyacısı olarak başladı.Kariyeri boyunca Pierre Alexandre, Toni&Guy, Nicky Clarke ve Richard Ward salonlarında çalıştı.

2002’de Pulfrey , saç boyama ipuçlarını paylaşan bir kitap olan I Wannabe Blonde” u ( Sarışın Olmak İstiyorum) yayınladı.

Kitabın açıklamasında şöyle yazıyor:

Ünlü saç stilisti Shaun Pulfrey, Normandie White'dan Victoria Beckham ve Geri Halliwell'e, Yunanistan'ın Prenses Pavlos'u ve Donna Air'e kadar pek çok ünlünün saçlarını 20 yıl renklendirdi ve biçimlendirdi. Saç renginde yapılması ve yapılmaması gerekenler rehberi bu kitapta! Bu kitap, “Bin saç stilini başlatan kız” Jennifer Aniston'ın, Jennifer Lopez'in ve diğer yıldızların dönüşümünün izini eski ve yeni fotoğraflarla takip ediyor ve neler olduğunu açıklıyor...

Salonlarda yıllarca çalıştıktan sonra Shaun Pulfrey, saçları çekiştirmeden ve çekmeden çözen hızlı ve kolay bir saç fırçasına olan ihtiyacı fark etti. 2003 yılında Pulfrey, dünyanın ilk profesyonel dolaşıklık açma aletini yaratmak amacıyla “dolaşık saç açıcı fırçası” fikrini araştırmaya ve geliştirmeye başladı ve sonra Tangle Teezer doğdu.

Bir röportajında bu icadın nasıl ortaya çıktığını soran muhabire Shaun şöyle diyor: “Bir renk uzmanı olarak çalıştığım zamanlarda, saç fırçası ve tarak gibi geleneksel araçları karışıklıkları gidermek amacıyla -saça hafifçe vurma tekniği-kullanırdım. Bu yüzden bana uzman bir dolaşık açıcı derlerdi. Sonrasında bir aydınlanma yaşadım: Eğer bu denklemi tek bir araca dönüştürebilirsem birçok sorunu kurtaracağımı düşündüm.

Tangle Teezer “Dragon’s Den”de

Dragons’ Den, Evan Davis tarafından sunulan bir İngiliz televizyon programıdır. Gösteri, çeşitli girişimcilere fikirlerini beş zengin yatırımcıdan oluşan bir panele sunma fırsatı veriyor. Böylece girişimciler ürünleri için finansal anlamda ve bir şirket olma yolunda yardım alabiliyorlar.

Pulfrey , 2007’de Dragons’ Den’de göründü. Orijinal dolaşık açıcı saç fırçasını Peter Jones , Duncan Bannatyne , James Caan ve Deborah Meaden’e sunan Pulfrey, Tangle Teezer’ın %15’ini 80.000 Sterlin’e teklif etti, ancak reddedildi. Jones fırçaları ‘kuş beyinli’ olarak nitelendirdi, Caan onların ‘zaman kaybı’ olduğunu söyledi, Bannatyne ‘tarak hakkında endişeli’ olduğunu söyledi ve Debra Meaden, Shaun’un tasarımına “at fırçasına” benzediğini söyleyerek alay etti.

12:00’a kadar Shaun Pulfrey’in yarışmadaki anlarını izleyebilirsiniz.

Girişimciler onu geri çevirdiler ancak, bölüm yayınlandığında, Tangle Teezer’ın web sitesi halkın talebi üzerine çöktü ve 1500 sipariş verildi.

Beş korkunç girişimciyle karşı karşıya olmasına rağmen, kendine güvenmişti Shaun çünkü iyi bir fikri olduğuna inanıyordu. Daha da önemlisi, saç renk uzmanı olarak çalıştığı dönemden ve Londra’daki dairesini ipotek ederek biriktirdiği 98.000 £ ile ciddi bir bütçeye sahipti.

Zirveye Doğru

Tüm sıkı çalışmasının karşılığını aldı ve 2008’de resmi olarak ‘ The Original’ı piyasaya sürdü. Boots fırçaları stoklamaya başladı ve 2009 yılına kadar marka kâra geçerek küresel bir pazara açılmaya başladı. Sonraki 12 ayda Birleşik Krallık’taki profesyonel ve tüketici satışları hızlı bir büyüme gösterdi ve Tangle Teezer dünya çapında fırça ihraç etmeye başladı. Şirketin ilk yılında toplam 35.000 fırça satıldı. O zamanlar, “The Orijinal”ın sadece iki rengi mevcuttu; pembe veya siyah.

Sadece bir saç fırçasıyla durmayan Shaun, icat etmeye devam etti ve 2010’da müşteri geri bildirimlerini dinledikten sonra iki yeni saç fırçası yarattı; biri Kompakt Styler , The Orijinal’den daha küçük, çanta dostu sürümüdür ikincisi ise çocuklar için bir fırça ‘ The Magic Flowerpot’.

Çocuklar için üretilen fırça modeli için hazırlanmış bir tanıtım videosu.

The Original’ın piyasaya sürülmesinden bu yana, marka farklı saç tiplerini çözmek için fırçaları geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Kalın, kıvırcık saçları çözmek için “Thick & Curly” (Kalın ve Kıvırcık) 2016’da piyasaya sürüldü. Özellikle YouTuber’lar tarafından tanıtılan fırça, yalnızca dolaşıklığı çözmekle kalmayıp buklelerin doğallığını koruyarak hayat değiştirdiğini iddia etti. “The Wet Detangler” (Islak Çözücü) 2018’de duşta ıslak ve hassas saçlarda kullanım için piyasaya sürüldü ve 2019’da “Fine & Fragile” (İnce ve Kırılgan) saçlar için ince, kırılgan ve boyalı saçlar için tanıtıldı ki bu taraktaki dişler The Original’ınkinden %30 daha yumuşaktır. Marka sadece dolaşıklığı gidermekle kalmayıp ardından en son yenilik olan fön makinesini, 2020’de piyasaya sürülen “Easy Dry & Go”yu ve “The Ultimate Finisher” ve “The Back-Combing Hairbrush” gibi şekillendirme fırçalarını tanıttı.

Tangle Teezer’ın sırrı, patentli dişlerinde yatmaktadır. 30’dan fazla ülkede tescilli olan kıllar veya dişler, dünyadaki başka hiçbir saç fırçasına kopyalanamaz. Dolaşıklık açıcı fırçalardaki dişler, saçı düzleştirirken dolaşmaların üzerinden esnemelerini sağlayan iki katmanlıdır. Yenilikçi diş teknolojisi, en iyi performans gösteren sonuçları vermek için her bir saç fırçası tasarımına uyarlanmıştır.

Markanın Aldığı Ödüller

2012 yılında Tangle Teezer, prestijli “Queen’s Award for Enterprise in Innovation” Girişimcilik Ödülü’ne layık görüldü. 2012’deki ilk Queen’s Award galibiyetinin ardından, 2014’te Tangle Teezer bir tane daha kazandı! Bu kez Uluslararası Ticaret için Shaun, Majesteleri Kraliçe ile Buckingham Sarayı’nda buluşma onuruna erişti.

2016 yılında Tangle Teezer, üst üste beşinci yıl için “Cool Brands” statüsüne layık görüldü ve aynı zamanda üst üste üçüncü yıl için “Sunday Times Fast Track 100” listesinde yer aldı. 

Daha fazla yeniliğin piyasaya sürülmesiyle, Tangle Teezer, başarılarını artırmaya ve zirvede kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Nazlıcan Irmak
Ben Nazlıcan, Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde ihtisas yapıyorum. Müzik,pilates, öykücülük, sinema ve çeşitli bilim dallarıyla ilgileniyorum. Hayatta en sevdiğim şeylerden birkaçı; seyahat etmek ve yeni tatlar denemektir. Modern dünyayı sevdiğim kadar eleştirmeyi de seviyorum. Hobilerimden, eleştirilerime; anılarımdan, yaşadığım bazı deneyimlere yazılarımda sizlerle buluşmayı umuyorum. Orada görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?
24 Kasım 2021
Yumurtalar üzerinde bazı kodlar var. Bu kodlar yediğimiz yumurtaların nasıl üretildiğiyle ilgili ipuçları...
Read More
RADIOHEAD ESTETİĞİNDE BİR OYUN / KID A MNESIA EXHIBITION /
20 Kasım 2021
Bazı oyunlar alışıla gelmiştir. Bizlere pek fazla yenilik sunmazlar. Endüstrinin parçası haline gelmiş...
Read More
Gençlere Okumayı Sevdirecek Kitap Önerileri
11 Kasım 2021
Ben ktap okuma alışkanlığını ilk gençlik yıllarımda edindim. Siz de kitapları karmaşık ve sıkıcı buluyorsanız,...
Read More
Futbolda Endüstriyelleşme
24 Ekim 2021
Zengin iş adamları tarafından satın alınan bir kulüp daha! Newcastle United 320 milyar pound'a Prens...
Read More
Zühre Yıldızı'nın Hikayesi
15 Ekim 2021
Venüs, bir başka deyişle Zühre, görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker....
Read More
LA Lakers ve Gelecek Sezonu Üzerine Birkaç Söz
27 Eylül 2021
LA Lakers 2021-2022 NBA sezonuna belki de olduğundan daha büyük beklentilerle girecek. Yeni kadro yapılanması...
Read More
Bir Markanın Doğuşu: Tangle Teezer
24 Eylül 2021
Tangle Teezer, günümüzün en popüler bakım ürünlerinden biri oldu ve artık onsuz bir hayat düşünemiyoruz....
Read More
Bernini'den: ''Persephone'un Kaçırılması''
20 Eylül 2021
Bernini'nin heykellerinde bedenlerin güçlü duruşu ve saç, sakal yapıları en az Michelangelo heykellerinde...
Read More
İzlenmesi Gereken Beş Biyografik Yapım
17 Eylül 2021
Fark ettim ki bir filmin son sahne müziği çaldığında ya da bir kitabın son cümlesini okuduğumda hissettiğim...
Read More
Seaspiracy: Denizlerdeki Komplo
04 Eylül 2021
Seaspiracy: Denilzerdeki komplo belgeselinin inceleme yazısı. Ali Tabrizi'nin yönettiği belgesel Netflix'te...
Read More