KEDİ BAKIMI 101

Merhaba! Bugün kedi bakımının incelikleri ve nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili bir yazı yazacağım kendi 6 senelik tecrübelerim dışında takip ettiğim bloglarda gördüğüm bilgilerden de burada bahsedeceğim.

MAMA ve SU

Patili dostumuzun beslenme şekli aslında en hassas olmamız gereken konulardan birisi bu konuda dikkatsiz davranırsak eğer ileride büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Öncelikle mama kabı seçiminden yani en temelden başlamak istiyorum bir kedi sahipleneceğiz petshoplara ya da süpermarkete girdik karşımıza ilk çıkan şeylerden birisi birbirinden güzel renge sahip plastik mama kapları oluyor ancak plastik mama kapları hijyenik anlamda çok sıkıntı yaratabiliyor çünkü plastik bakterilere üremesi için gerekli alanı yaratabiliyor bu da kedi aknesinden başlayarak bir çok bakteri kaynaklı kedi hastalığına sebep oluyor. Plastik mama kapları yerine paslanmaz çelik/metal, seramik veya cam mama kabı tercih edebiliriz (kırılma riski olduğu için bence cam son tercihleriniz arasında yer almalı) ve bu aldığımız mama kaplarını her gün kaynar su ve bir bulaşık detarjanı ile yıkamamız gerekiyor nasıl ki biz kahvaltı ve akşam yemeğinde aynı tabağı yıkamadan kullanmıyoruz burda da kedilerimizi böyle düşünmemiz gerek.

Peki mama seçiminde ne yapmamız gerekiyor 15 liraya da mama var 250 liraya da peki bu mamaların birbirinden farkı ne? Eğer daha önce dikkat ettiyseniz uygun fiyatlı mamaların içerik listesinde tavuk proteini unu gibi içeriklerin yer aldığını bolca tatlandırıcı ve karbonhidrat barındırdığını görmüşsünüzdür. Peki kedilerin temel ihtiyaçlarında pirinç mısır gibi tahıl ürünleri mi var? Tabiki de yok kediler doğası gereği etçil hayvanlar olduklarından bu mamaları tükettiklerinde karınlarını doyurmak dışında bir besin değeri alamıyorlar. Mama seçerken içeriğinde taze et ve kurutulmuş et olmasına dikkat etmemiz gerekiyor N&D gibi markaların içerisinde taze et bulunuyor ve 5 kg’lık bir paket için kilosu 45TL gibi bir fiyata denk geliyor. Kendi kedim için konuşuyorum bir ayda genellikle 1kg mama tüketiyor aylık 45tl-60tl gibi bir mama masrafım oluyor aslında. Mama içeriği durumuna dikkat etmenizi içtenlikle öneririm mesela Royal Canin markası içinde taze et hiç bulundurmayan yalnızca kurutulmuş et bulunan bir marka ve fiyatları taze et barındıran birçok mamadan daha pahalı. Ben yandım siz yanmayın J. Peki yaş mama? Gelin kedimizin yaş mamasını kendimiz yapalım hem çok daha ucuz ve doğal olsun hem de çook daha fazla miktarda olsun. Ben genelde 1 seferde 1 öğünlük yapıyorum ne kadar sürede bozulacağından pek emin olamıyorum çünkü. Yarım patates ve bir havucu ayrı bir tencerede 1-2 avuç kadar tavuk ciğerini (herhangi bir et türevi koyabilirsiniz içeriğini değiştirebilirsiniz bazen tavuk göğsü veya haşlamalık et de kullanıyorum)  ayrı bir tenceree haşlıyorum sonrasında havuç ve patatesin suyunu süzüp tavukla birleştiriyorum. Ve haftada 1 kere kedime veriyorum hem tadını çok seviyor hem de içeriğini bildiğim ürünler kullandığım için ben rahat rahat besleyebiliyorum.

KUM KABI ve KUM

Aslında bu konu kedi özelinde değişkenlik gösterebilen bir konu mesela benim kedim astım hastası olduğu için (bununla ilgili de bir yazı yazacağım)  benim en önemli kriterim tozutmayan bir kum alabilmek çünkü kum ciğerlerine girdiği zaman tıkama ihtimali çok yüksek. Genelleyebileceğimiz durumlardan bahsedelim silika kum kesinlikle önermiyorum kedilerimizi kimyasallardan olduğunca uzak tutmalıyız ayrıca silika malzemesinin de ilerisi için zehirleyici etkisi olabileceğinden bahsediliyor. Ben şuanda bentonit kum kullanıyorum ama bentonit kum seçerken de kokusuz olmasına özen gösterilmeli parfüm kokusu kedilerimizin ciğerleri açısından hiç sağlıklı değil ve gereksiz kimyasal sınıfına giriyor yine, en son Proline markasını satın aldım 10lt 25TLye denk geldi indirimde ,tozutma konusunda gerçekten az tozuttuğunu söyleyebilirim ama kokuyu tam kapatmadığı için kedim eşelendikçe eşeleniyor ve kakaları parça parça kumun içerisinde kalıyor bir daha bu markayı satın alacağımı düşünmüyorum hatta çam pelet kumlardan satın almayı düşünüyorum çünkü en doğalı ve en az tozutanı onlar. Bentonit kum temizliği içinse söyleyebileceğim şey şu kumun ömrü dolduğunda zaten anlıyorsunuz renginden ve kokusundan ben kumun ömrü dolduğu zaman kumu kaptan tamamen boşaltıp banyo yıkar gibi domestosla yıkıyordum ancaak daha sonra öğrendim ki kumu kazıdıkça o deterjanı da soluma ihitmalleri varmış ve benim kedim solunum sorunları çektiği için yerleri bile beyaz sirkeyle silen birisiyim o yüzden tuvalet yıkama kısmında da arap sabunu ve sirkeyle tuvaletini yıkamaya devam edeceğim bundan sonra.

OYUN ve OYUNCAK

Bildiğiniz gibi kediler aktif ve çoğu zaman hiperaktif hayvanlar doğaları gereği böyleler ve lütfen hareket etmiyor eşyalarıma zarar vermez vs diye üretilen ve acı çeken kedileri satın almayalım onlar canları acıdığı için hareket edemiyor maalesef. Peki kedilerimle oyun oynamalı mıyım? E tabiki oynamalıyız özellikle tek kedi bakıyorsak top koşturma, kedi oltası sallama fare yakalama vs oyunları kediler çok çok seviyor kedilerimiz kendilerini yalnız ve mutsuz hissetmesinler diye onlara bu özel oyun periyodlarını ayırmak çok önemli. Kendimden örnek verecek olursam ders saatlerime kedim Kibrit’in oyun periyodlarını ayarladım ve kendisi çok koşunca nefes nefese kalıp tıkandığı için 15 dakikalık periyodlarla dinlendire dinlendire oynatıyorum kendisini. Oyuncak şeçerken özellikle internetten alıyorsanız tüylü oyuncakları almanızı tavsiye etmem çünkü genellikle o tüylerde dökülme sorunu oluyor ve kedimizin plastik tüyleri yutmasını istemeyiz daha çok tüysüz kedi oyuncaklarını tercih etmeliyiz ve bir oyuncağa ilgisini yitirirse eğer 2 hafta kadar görmeyeceği bir yere saklayıp sonrasında ona verirseniz o oyuncağı unutmuş olacağı için gördüğünde heyecanlanacaktır ve ilgisini geri kazanacaktır.

TÜY DÖKÜMÜ TARAMA ve MALT

Kedilerimiz özellikle mevsim geçişlerinde oldukça fazla tüy dökebiliyorlar ve maalesef çoğu insan bunun tedavisinin tüylerini tıraş etmek olduğunu düşünüyor ancak kedinin deri sağlığına verdiği zararların dışında psikolojisine de oldukça zarar veren bir uygulama. Yapmayın yaptırmayın. Kedi sahiplenme kararını verdiysek eğer evimizde tüy olacağını göze almamız gerek. Peki mevsimsel tüy dökülmelerini azaltma şansımız hiç mi yok? Tabikide var kedilerimizin tüylerini düzenli taramakla (özellikle furminatör gibi taraklar) yerdeki tüy oranı oldukça azalıyor ve kedimiz bu tüyleri yalayıp yutmayacağından ve dolayısıyla kusmayacağından dolayı onun midesini de rahatlatan bir işlem olduğunu söyleyebilirim. Mide rahatlatmak ve kusmak demişken maltlardan bahsetmesem olmaz ben ilk başta kedimin geçirdiği astım ataklarını “tüy kusamıyor galiba bir malt alayım” diye düşündüğümden maltları araştırmıştım ve suzionline isimli bloğun maltlar konusunda çook detaylı bir incelemesi var kesinlikle oraya bakıp kedinizin ihtiyacına göre bir malt almayı düşünebilirsiniz. Ben kendi adıma Trixie kullanıyorum ve memnunum ama bir dahakine Biopetactive almayı ve denemeyi düşünüyorum.

AYLIK MASRAF

Sadece bu ay için Kibrit’e yaptığım masrafı çıkarıyorum ama içerisinde veteriner ücreti de dahil olduğu için sizde değişiklik gösterebilir.

Mama: 60TL

Veteriner masrafı: 320TL

Tarak ve oyuncak: 40 TL

Malt: 25 TL (Trixie 240gramlık kullanıyorum 2 ay oldu henüz bitmedi 1 ay daha yeteceğini düşünerek 3e bölüyorum 1 paketi 75TL ydi)

Toplam: 435TL  
Derin Aze Zirek”>
Derin Aze Zirek

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Derin Aze Zirek
Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?
24 Kasım 2021
Yumurtalar üzerinde bazı kodlar var. Bu kodlar yediğimiz yumurtaların nasıl üretildiğiyle ilgili ipuçları...
Read More
RADIOHEAD ESTETİĞİNDE BİR OYUN / KID A MNESIA EXHIBITION /
20 Kasım 2021
Bazı oyunlar alışıla gelmiştir. Bizlere pek fazla yenilik sunmazlar. Endüstrinin parçası haline gelmiş...
Read More
Gençlere Okumayı Sevdirecek Kitap Önerileri
11 Kasım 2021
Ben ktap okuma alışkanlığını ilk gençlik yıllarımda edindim. Siz de kitapları karmaşık ve sıkıcı buluyorsanız,...
Read More
Futbolda Endüstriyelleşme
24 Ekim 2021
Zengin iş adamları tarafından satın alınan bir kulüp daha! Newcastle United 320 milyar pound'a Prens...
Read More
Zühre Yıldızı'nın Hikayesi
15 Ekim 2021
Venüs, bir başka deyişle Zühre, görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker....
Read More
LA Lakers ve Gelecek Sezonu Üzerine Birkaç Söz
27 Eylül 2021
LA Lakers 2021-2022 NBA sezonuna belki de olduğundan daha büyük beklentilerle girecek. Yeni kadro yapılanması...
Read More
Bir Markanın Doğuşu: Tangle Teezer
24 Eylül 2021
Tangle Teezer, günümüzün en popüler bakım ürünlerinden biri oldu ve artık onsuz bir hayat düşünemiyoruz....
Read More
Bernini'den: ''Persephone'un Kaçırılması''
20 Eylül 2021
Bernini'nin heykellerinde bedenlerin güçlü duruşu ve saç, sakal yapıları en az Michelangelo heykellerinde...
Read More
İzlenmesi Gereken Beş Biyografik Yapım
17 Eylül 2021
Fark ettim ki bir filmin son sahne müziği çaldığında ya da bir kitabın son cümlesini okuduğumda hissettiğim...
Read More
Seaspiracy: Denizlerdeki Komplo
04 Eylül 2021
Seaspiracy: Denilzerdeki komplo belgeselinin inceleme yazısı. Ali Tabrizi'nin yönettiği belgesel Netflix'te...
Read More