LA Lakers ve Gelecek Sezonu Üzerine Birkaç Söz

‘Go big or go home’ diğer bir deyişle ‘ya büyük oyna ya hiç oynama’ belki de LA Lakers‘ı 2021-2022 NBA sezonu için en iyi şekilde özetleyecek kalıp cümlelerden birisi olabilir. Bu düşüncenin çoğu LA Lakers taraftarınca kolaylıkla tahmin edildiği düşüncesindeyim. Keza geçtiğimiz günlerde ESPN’in ‘First Take’ programına konuk olan eski Hall of Famer Laker Shaquille O’Neal gelecek sezon için ‘Ya şampiyonluk ya hiç’ gibi iddialı bir demeçte bulunması aslında her şeyi açıklar nitelikte.

Ben dahil bütün NBA sevdalılarının bu cümleleri sarf ediyor olmasının en büyük sebeplerinden birisi şu an için takıma katılan on iki yeni oyuncu. Aralarında Russel Westbrook, Carmelo Anthony gibi Superstar’ların da bulunduğu bu oyuncu grubuna yapılan en büyük eleştiri ise yaş konusu. Evet, şu an için NBA’de 32 takım arasında açık ara farkla en yaşlı takım LA Lakers. Ligin genel yaş ortalaması 26.2 iken Lakers’ın yaş ortalaması ise 30.9 gibi çok yüksek bir sayı. Kâğıt üzerinde yapılan transferler arasında Trevor Ariza, Dwight Howard, DeAndre Jordan, Rojon Rondo gibi kendini kanıtlamış, çok değerli oyuncular olsa da yaşları bakımından takıma katacakları dinamizm ve istikrar özellikle Play-off zamanında kafalarda soru işaretlerini çoğaltıyor. LeBron James ve Anthony Davis gibi oyuncular beraberinde şampiyonluğun en önemli adayı olma özelliğini getiriyor olsa da Play-off ve normal sezon birbirinden çok farklı tempolara sahiptir. Normal sezonu belki veteran Superstar’lar ile yarım yamalak geçebilirsiniz fakat Play-off bambaşka bir seviye, burada “LeBron’un ilerleyen yaşından dolayı etrafına artık daha genç, dinamik ve kazanmaya aç parçalar Lakers için daha doğru bir tercih olabilir miydi?” sorusu akıllara kazınıyor.

Bunun yerine Russel Westbrook gibi egosu yüksek, gittiği takımlara uyum sağlamada problem yaşayan, her ne kadar son üç sezonunu triple-double ortalamalarıyla bitirmiş olsa da Play-off’da takıma zarar vermesi işten bile olmayacak bir karakter takımda yerini buldu. Aynı şekilde, Carmelo Anthony’nin hem efsanevi 2003 draftından beri çok yakın dostu LeBron ile buluştuğundan, hem de kariyerin son demlerinde olduğundan yüzük için son savaşını vereceğini düşünüyorum. Yine de Carmelo Anthony, takıma savunma yönünden vereceği zafiyet ile Koç Frank Vogel’ın kafasını yoracak meselelerden birisi gibi görünüyor.

Yeni transferler arasında ismen yıldızların arasında kaybolmuş olan Kendrick Nunn’dan bahsetmeden bitirmemek gerek. Nunn, LeBron ve Davis’in etrafına üçlük tehdidi ve skora sağlayacağı destekten ötürü yapılan iyi hamlelerden birisi olarak göze çarpıyor. Ayrıca, Kent Bazemore da takıma dış savunmadaki caydırıcılığı ve kenardan getireceği enerjiyle katkı sağlayacaktır. Tıp ki LeBron’a ve Cavs’e 2017-2018’deki Cedi Osman’ın rolünde olduğu gibi.

Özetle, benim fikrime göre, LA Lakers’ın yeni sezon için yaptığı hamleler tartışmalı olabilir fakat bu, şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Zira takımında tarihin en dominant oyuncusu LeBron James varsa her zaman şampiyonluk adayısınızdır.

Emin Mahsum Özdeş
Antalya'da doğdum ve büyüdüm. Psikoloji okuyorum. Aynı zamanda da İlgi duyduğum, dert edindiğim şeyleri burada yazmaya çalışıyorum. Her şeyden olması gerektiği kadar...