Anasayfa » Yazılarımız » RADIOHEAD ESTETİĞİNDE BİR OYUN / KID A MNESIA EXHIBITION /

RADIOHEAD ESTETİĞİNDE BİR OYUN / KID A MNESIA EXHIBITION /

Belki de 21.yüzyılın en iyi gruplarından biri olan Radiohead, KID A ve Amnesiac albümlerinin 21.yılına özel bir albüm çıkardı. KID A MNESIA adı altında birleşen ve ekstra 12 parçanın da bulunduğu 3.disk albüme eklenmiş. Albüm genel olarak Radiohead severleri tatmin etmiş gibi gözükse de Thom Yorke ve arkadaşlarının planları biraz daha büyükmüş. Yeni albümlerinin yanında 18 Kasım 2021 tarihinde KID A MNESIA EXHIBION adı altında bir oyun piyasaya sürüldü. Evet, “albümün oyunu” kavramı kulağa biraz garip geliyor olabilir fakat tam da Radiohead gibi bir grup bu tarz farklı bir işle karşımıza çıkabilirdi.

Sanat yönetmenliğini Thom Yorke ve Stanley Donwood’un üstlendiği, geliştiricilerinin de Arbitrarily Good Productions ve Namethemachine olan bu oyunun biraz da çıkış noktasına bakalım. Esasında bu proje Londra’da fiziksel bir sergi olarak tasarlanmış fakat bazı lojistik sebepler ve malum COVID-19, projenin gerçekleşmesini engellemiş. Bunun üzerine grup, bu sergiyi dijital ortamda bir oyun şeklinde gerçekleştirmeye karar vermişler. Bence çok da iyi yapmışlar. Radiohead, 2000 senesinde çıkan KID A albümünün kayıtlarını alırken analog enstrümanlardan çok dijital sesleri kullanması ve bu serginin/deneyimin de fiziksel bir ortamda değil de dijitalde bir oyun kisvesi altında yapılıyor olması 21.yüzyıl’ın teknoloji devrimini özetler nitelikte. Önceki cümlede oyun kisvesi kavramını kullandım çünkü bu bir oyun değil, geleneksel bir oyundan daha fazlası. Birilerini öldürmüyoruz, görev almıyoruz ve görevleri tamamlamıyoruz. Bu oyun bize Radiohead’in harika müzikleri eşliğinde, grubun 25 yıldır genel estetiğini günümüze kadar taşıyan ünlü İngiliz sanatçı Stanley Donwood’un muhteşem fırça darbelerini servis ediyor. Biz Radiohead severler de afiyetle yiyoruz.

Bir oyundan çok deneyim olan bu eserde, albümün parçalarının olduğu farklı odalardan/bölgelerden oluşan bir harita bulunmakta. Her parça ve her bölge/oda bize farklı bir görsel şölen, farklı bir işitsel deneyim sunmakta. Açıkçası benim favorim “How to Dissappear Completely” parçasının bulunduğu kısım oldu. Oyun sektörü içerisinde böyle niş ve özgün eserler görmek çok iyi hissettiriyor hem de sevdiğiniz bir müzik grubu bunu yapınca gözünüzde daha da çok değer kazanıyor. Umarım bu tarz farklı işleri daha sık görürüz.

Eğer bu grubu seviyorsanız kesinlikle kaçırılmaması gereken bir eser “KID A MNESIA EXHIBITION”. Üstelik oyun 25 Kasım Perşembe gününe kadar Epic Games, MAC ve PS5 üzerinde ücretsiz olarak oyunculara sunulmuş durumda. Kesinlikle Kaçırmayın!

This isn't happening
I'm not here
I'm not here

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir