Bernini’den: ”Persephone’un Kaçırılması”

Bernini'nin heykellerinde bedenlerin güçlü duruşu ve saç, sakal yapıları en az Michelangelo heykellerinde olduğu kadar başarılıdır. Ek olarak, onun eserlerinde insan teninin yumuşaklığını hissetmek de mümkündür. Kol ve bacaklardaki her bir kası, ellerdeki her bir damarı bu kadar gerçekçi tasvir edebilmesi eserin büyüleyici bir özelliğidir.

Daha Fazla Oku

Michelangelo’nun Ünlü Eseri: ”Adem’in Yaratılışı”

Freskin ana teması meleklerle çevrili olan tanrının Adem'e elini uzatarak ona yaşamı bahşetmesidir. Eseri hayali çapraz bir çizgiyle ikiye ayırarak inceleyebiliriz. Sol tarafta Cennet Bahçesi fonuna yerleştirilmiş Adem vardır. Bedeninde onu et parçasından ibaret görmemizi sağlayan bir durağanlık, çaresizlik mevcuttur. Kendisini zorlukla taşıyor ve tanrı tarafından hayat bulmayı bekliyordur. Adem'in vücudundaki tüm kasların gerçek insan vücuduyla bire bir uyum içerisinde olması eserin en büyük özelliği arasındadır.

Daha Fazla Oku

Schrödinger’in Kedisi

Evrende varlığı kabul edilen dalga-parçacık ikiliği, kuantum dolaşıklık, paralel evrenler gibi konuları anlamaya çalışıyoruz. Schödinger'in kedisi bu durumları anlamamıza yardımcı olmak ve bize çok soyut gelen kavramları somutlaştırmak için ortaya atılmış bir kuram olma özelliği gösterir.

Daha Fazla Oku

Salieri Kompleksi

Bilinenin aksine Salieri, kendi döneminde Mozart'a rağmen en iyi müzisyen ve bestekar olarak anılıyordu. Çünkü "Dahi çocuk Mozart" artık çocuk değildi ve zaman geçtikçe çok daha iyi besteler yapsa da Viyana'nın elit kesiminden eskisi kadar ilgiyi göremedi.

Daha Fazla Oku

”Bir Narın Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüyadan Bir Saniye Öncesi”

Salvador Dali resimlerinin bir çoğu için ‘’el yapımı rüya fotoğrafları’’ tabirini kullanmıştır. Bu eser de eşi Galarina’in gördüğü bir rüyadan esinlenilmiş.

Daha Fazla Oku
Please wait...