Seaspiracy: Denizlerdeki Komplo

Seaspiracy: Denilzerdeki komplo belgeselinin inceleme yazısı. Ali Tabrizi'nin yönettiği belgesel Netflix'te yayınlanmıştır.

Daha Fazla Oku

Hegemonik Erkeklik

Hegemonik erkeklik Connell‘ın 1928 yılında kurumsal bir araştırma sonrasında geliştirerek sosyal bilimlere kazandırdığı kavramdır. Eril ilişkileri meşrulaştırarak farklı cinsiyet, din ve kültürlerde çeşitlilik gösteren, erkeğin kendisini lider olarak düşündüğü ve kadının üzerinde baskınlık kurduğu bir güç formudur. Hegemonik erkeklikte kadın adeta alt cinsiyettir. Dinde ikinci olarak kadının gönderilmesinden bahsedilmektedir bunun sebebinin erkeğin daha ‘kutsal’ olduğu… Daha fazlasını oku »Hegemonik Erkeklik

Daha Fazla Oku

Bilimsel ve Sanatsal Metinlerde Dil Farkları

                Duygu ve düşüncelerimizi anlatmak için bir araç olarak kullandığımız ve zaman içinde gelişip değişebilen en küçük ögesi ses olan ve bu sesler birleşip kelime, kelimeler birleşip cümle olan dilin bir ürünü olarak karşımıza edebi metinler ve bilimsel metinler çıkar. Edebi metinler okuyucuya sanatsal bir zevk vermek amacıyla yazılan dili şiirsel/sanatsal ve duygusal işlevinde kullanan… Daha fazlasını oku »Bilimsel ve Sanatsal Metinlerde Dil Farkları

Daha Fazla Oku

KEDİ BAKIMI 101

Merhaba! Bugün kedi bakımının incelikleri ve nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili bir yazı yazacağım kendi 6 senelik tecrübelerim dışında takip ettiğim bloglarda gördüğüm bilgilerden de burada bahsedeceğim.

Daha Fazla Oku

Nöropsikoloji Yoluyla Beyin Yapılarının İşlevselliğini Değerlenbilir miyiz?

Beynin yapısı ve olanakları ve olanaklarıyla ilgilenen ayrıca geçmişten günümüze geçerliliğini ve önemini sürdüren dinamik ve faydalı bir alan olan bir psikoloji alt alanıdır nöropsikoloji. Bu yazı nöropsikolojinin derinliklerinden çok tanımı ve işleyişiyle ilgili olacaktır.

Daha Fazla Oku
Please wait...